Så här rapporterar Håkan Andersson från Gästrike räddningstjänst efter skarpa försök med två olika modeller av aerosolsläckmedel, typ brandsläckningsgranat/FIP-verktyg."Här kommer en sammanställning av utförda tester.
Vi genomförde 2 stycken släckförsök med 2 olika sorters brandsläckningsgranater.
Förutsättningarna var likadana med fingerad rumsbrand i container.
Temperaturen låg på ca 450 grader vid båda tillfällena när granaterna började användas. Resultatet var i stort sett lika bra med dom 2 produkterna.
DSPA sänkte temperaturen med ca 100 grader/minut under släckningsförsöket.
Fire-Pros motsvarighet fungerade likadant med samma effekt.
Utifrån dom här erfarenheterna så ska vi gå vidare genom att köpa in 10 stycken av varje fabrikat. Därefter placeras dom ut på våra FIP bilar som finns på 6 stycken deltidsstationer. Målet är att utvärdera vidare genom skarpa insatser i naturliga objekt (ej containrar). Efter det kan vi förhoppningsvis se vilken som är mest lämplig för våran verksamhet. Naturligtvis kommer utvecklingen på dessa produkter fortsätta i snabbt tempo då jag upplever att intresset i brandsverige är stort. Här befinner vi oss nu och det kommer att bli intressant att följa/leda utvecklingen.
//Håkan Andersson operativ Chef Gästrike Räddningstjänstförbund."