Om du inte kan logga in på Utkiken kan det bero på att Internet Explorer inte längre supportas. Microsoft slutade supporta Internet Explorer 2013 och nu har även Utkikens plattform slutat fungera med Explorer. Testa Chrome, Edge eller någon annan modern webbläsare så bör det funka. Annars säg till. po@utkiken.net
Välkommen till Utkiken.
Du vet väl om att över 100 räddningstjänster abonnerar på tillgång till Utkiken för samtlig personal.
Kontakta po@utkiken.net om du undrar om just din räddningstjänst abonnerar.
Standardisering för att göra IoT åtkomligt för räddningstjänst, Homeland Security - 2019
Amerikanska Homeland Security har ett projekt där man tittar på standardisering som ska medföra att "public service" ska kunna ta del av data som genereras av sensorer i "Smart Cities". Bland annat i syfte att få bra lägesbilder, förbättrad utalarmering och bra vägvals-styrning.
MSA Cloud Whiteboard är en lösning där sensordata från MSAs andningsapparat och andra kroppsburna sensorer via internet kan avläsas på distans och fungera som beslutsunderlag för en bakre ledningsfunktion.
Övning där Internet of Things hjälper räddningstjänst och resten av samhället, St Louis - 2020
Smart City Interoperability Reference Architecture,SCIRA, har under senaste året testats i St Louis, USA. Nyligen gjorde man en övning för att se hur sensorer och system som kommunicerar med hjälp av SCIRA kan underlätta för samhällsviktiga funktioner i sitt arbete att hantera olika händelser. Man simulerade övervakning av en flod, översvämningar, assistans av sårbara invånare, brand i byggnad och en trafikolycka under loppet av de två dygn som övningen varade.
CTD kommer att släppa en uppkopplad doseringsutrustning som bland annat loggar volymer och flöden av släckvatten kopplat till GPS-koordinater. När man ser filmen nedan verkar det även finnas en mängd andra funktioner som ges möjlighet till tack vare uppkopplingen.
Lampa kan blinka blått, rött och med stroboskop vid larm, Internet of Things - 2020
The Locator är en vanlig utomhusbelysning som dessutom kan vara en stroboskoplampa vid behov. Till exempel om någon ringer larmcentralen från en adress kan utomhuslampan automatiskt börja blinka för att underlätta för sjukvårdspersonal, räddningstjänst eller polis att hitta rätt.
De är såpass nya att deras webbsida inte är i drift än. Men den kommer att finnas här: https://thelocator911.com/
Utkiken använder personlig data från användarna av Utkiken genom att spara cookies och liknande för att ge en bra användarupplevelse. Delar av denna data används även för att få bra innehåll i nyhetsbreven. Ingen data säljs eller delas vidare till någon tredje part. För mer info läs Personuppgifts- och cookie-policy.
Genom att klicka på "JAVISST" nedan, är du med på ovanstående.
Kommentera