Om du inte kan logga in på Utkiken kan det bero på att Internet Explorer inte längre supportas. Microsoft slutade supporta Internet Explorer 2013 och nu har även Utkikens plattform slutat fungera med Explorer. Testa Chrome, Edge eller någon annan modern webbläsare så bör det funka. Annars säg till. po@utkiken.net
Välkommen till Utkiken.
Du vet väl om att över 100 räddningstjänster abonnerar på tillgång till Utkiken för samtlig personal.
Kontakta po@utkiken.net om du undrar om just din räddningstjänst abonnerar.
I detta ämne samlas dokument som handlar om fysisk planering av byggnader och platser samt organisatoriskt skydd för att minska risken för sprängningar och terror.
Ny lag om skydd mot terrorism för arrangörer och fastighetsägare, UK - 2026
Efter en terrorhändelse har man nu infört en tvingande guidance som ger arrangörer av events och ägare till byggnader där event hålls ett tydligare ansvar. Lagen om detta kallas för Martyns Law efter en av de som omkom.
Bland annat krävs det en ansvarig person som ska ansvar för skyddet mot terrorism. Bland sakerna som används som skydd är utrymning inrymning, lockdown med mera. Beskrivningar av de procedurerna börjar på sidan 77.
Utkiken använder personlig data från användarna av Utkiken genom att spara cookies och liknande för att ge en bra användarupplevelse. Delar av denna data används även för att få bra innehåll i nyhetsbreven. Ingen data säljs eller delas vidare till någon tredje part. För mer info läs Personuppgifts- och cookie-policy.
Genom att klicka på "JAVISST" nedan, är du med på ovanstående.
Kommentera