Allmänt meddelande

Kollapsa
No announcement yet.

Flödesbatterier "Flow batteries"

Kollapsa
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
Nya inlägg

  • Flödesbatterier "Flow batteries"

    Osäker på om den svenska benämningen är flödesbatterier. På engelska kallas de för flow batteries och är en teknik som bygger på att elektrolyten finns i tankar vid sidan om tanken där upp- eller uraddning sker. Elektrolyten pumpas/flödar in i tanken där upp-/urladdning sker, därav namnet.

  • #2
    Vanadium redox flow batteries - 2025

    Det börjar komma ut vanadium redox flow batterier i samhället nu. Osäker på om vi har några i Sverige än, men de finns åtminstone i Europa.

    Båda tankarna med den negativt laddade och den positivt laddade elektrolyten innehåller vanadium som är löst i en stark syra.



    Kommentera


    • #3
      Läckage av 50 liter elektrolyt från ett vanadium redox flow batteri, Schweiz - 2025

      50 liter elektrolyt läckte ut från ett vanadium flödesbatteri. Räddningstjänsten hanterade det som ett utsläpp av farligt ämne. Elektrolyten består av vanadium som är löst i en stark syra.

      Vanadium redox flow energy storage manufacturer Prolux Solutions said 50 l of vanadium electrolyte leaked from a residential unit in Arbon but no fire occurred.

      Kommentera


      • #4
        Stort flow batteri byggs i Schweiz - 2026

        Ett batterienergilager som inte har någon brandfarlig vätska i sig, har möjlighet till ett oöverskådligt antal laddcykler och som är avsett att balansera elnätet och att jämna ut solenergin från dagen så den kan användas på natten. Ett sådant batteri på 2,1 GWh byggs just nu i Schweiz.

        At the Star of Laufenburg, we are realizing groundbreaking innovations and creating something unique. Discover our visionary projects.


        Kommentera

        Annonser

        Kollapsa

        Working...
        X