Allmänt meddelande

Kollapsa
No announcement yet.

Föreläggande - Formalia - Överklagandeprocessen

Kollapsa
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
Nya inlägg

  • #31
    För sen överklagans överklagan lämnas till Förvaltningsrätten - Fel instans - 2024

    Ett LSO-ärendes överklagan avvisas för att den kommit in för sent. Beslutet om att den kom in för sent överklagas och räddningstjänsten lämnar över överklagan till förvaltningsrätten, vilket är det som ska göras enligt Förvaltningslagen. Det var dock inte rätt och rätten avvisar överklagandet samtidigt som man förklarar att räddningstjänsten ändå måste vidta åtgärder.
    Bifogade filer Hämta alla filer i en zip-fil

    Kommentera


    • #32
      Fel part överklagade tillsynsföreläggandet, Malmö - 2025

      Ett föreläggande som var riktat till det kommunala fastighetsbolaget överklagades av hyresgästen som är en kommunal förvaltning. Länsstyrelsen avvisar överklagan då hyresgäster normalt inte har rätt att klaga på beslut riktade mot ägaren.
      Bifogade filer Hämta alla filer i en zip-fil

      Kommentera


      • #33
        Överklagan om att ärendet överklagats för sent, Eslöv - 2025

        En kommun överklagade räddningstjänstens föreläggande för sent. Räddningstjänsten avvisade därefter överklagandet för att det kommit in för sent. Kommunen överklagade denna avvisning till länsstyrelsen som gav räddningstjänsten rätt i hanteringen.
        Bifogade filer Hämta alla filer i en zip-fil

        Kommentera


        • #34
          För sent inkommen överklagan medför att ärendet avskrivs, Bengtsfors - 2025

          Räddningstjänstens föreläggande överklagades, men inkom för sent. Räddningstjänsten överlämnade ärendet till länsstyrelsen som i sin tur avskrev ärendet eftersom det inte fanns något för länsstyrelsen att pröva.
          Bifogade filer Hämta alla filer i en zip-fil

          Kommentera

          Annonser

          Kollapsa

          Working...
          X