Om du inte kan logga in på Utkiken kan det bero på att Internet Explorer inte längre supportas. Microsoft slutade supporta Internet Explorer 2013 och nu har även Utkikens plattform slutat fungera med Explorer. Testa Chrome, Edge eller någon annan modern webbläsare så bör det funka. Annars säg till. po@utkiken.net
Välkommen till Utkiken.
Du vet väl om att över 100 räddningstjänster abonnerar på tillgång till Utkiken för samtlig personal.
Kontakta po@utkiken.net om du undrar om just din räddningstjänst abonnerar.
Gruppera småhus och avskilja med tvåvåningsbyggnad? Boverket - 2025
Frågeställaren har upptäckt en formulering i BBR 5:611 som skulle kunna användas för att gruppera småhus på ett sätt som gör att avsikten med avskiljningen inte uppfylls. Boverket förklarar hur BBR och föreskriften hör ihop och vilka hänsyn den som planerar bebyggelsen behöver tänka.
Kan en ventil räknas in i den oklassade fönsterarean enligt BBR 5:61? Boverket - 2025
Boverket besvarar en fråga om placeringen av en ventil på en vägg skulle kunna räknas in i den oklassade fönsterarean som tillåts?
Utkiken använder personlig data från användarna av Utkiken genom att spara cookies och liknande för att ge en bra användarupplevelse. Delar av denna data används även för att få bra innehåll i nyhetsbreven. Ingen data säljs eller delas vidare till någon tredje part. För mer info läs Personuppgifts- och cookie-policy.
Genom att klicka på "JAVISST" nedan, är du med på ovanstående.
Kommentera