Allmänt meddelande

Kollapsa
No announcement yet.

Brandskydd i friggebodar och attefallshus

Kollapsa
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
Nya inlägg

  • Brandskydd i friggebodar och attefallshus


    I detta ämne samlas frågor till, och svar från, Boverket som handlar om brandskydd i komplementbyggnader, så kallade friggebodar eller attefallshus. Mindre byggnader som inte kräver bygglov.

    Nyckelord: friggebod brandspridning brandavskiljning komplementbyggnad attefallshus växthus

  • #2
    Krav på brandskydd mellan en befintlig 1,5-plansvilla och uppförande av ett nytt växthus, Boverket - 2025

    Boverket besvarar en fråga gällande krav på brandskydd mellan en befintlig 1,5-plansvilla och uppförande av ett nytt växthus:

    ...
    • Är det okej att uppföra ett växthus om 16,5 kvm cirka 5-6 meter från befintlig villa utan att behöva vidta någon särskild åtgärd gällande brandskydd?
    • Om Nej, vad bör vi beakta/vidta för åtgärder?
    • Om Nej, på första frågan. Om vi då istället väljer att bygga ett växthus som är 14,6 kvm, kan det göras utan några särskilda åtgärder avseende brandskydd?
    Bifogade filer Hämta alla filer i en zip-fil

    Kommentera

    Annonser

    Kollapsa

    Working...
    X